Jak zweryfikować własną zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa zezwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie wobec banku jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Należałoby posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wtedy, gdy planujemy kupno nieruchomości. Podpowiadamy, w jaki sposób jesteśmy w stanie sprawdzić swoją zdolność kredytową i jak możemy ją polepszyć.

Co to jest zdolność kredytowa?
Każdy kredyt połączony jest z obowiązkiem spłaty. Nieraz jest to istotne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez wiele lat. Przepisy lokalnego prawa również podchodzą do tego tematu wybitnie restrykcyjnie, przez nakładanie na banki i inne instytucje pieniężne, a również ich klientów, dużo obowiązków. Ich obowiązkiem jest utrzymanie wypłacalności, a także możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich sumptów, jakie z niego wynikają, a jakie zostały wyznaczone w umowie. Olbrzymie znaczenie ma zarówno kwota spłaty, jak i opłaty dokonywane w terminie.

W jakich sytuacjach instytucja finansowa sprawdza naszą zdolność kredytową?
Instytucje bankowe sprawdzają opisującą nas zdolność kredytową za każdym razem, gdy ubiegamy się o pożyczkę. Niezależnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, lub choćby karta kredytowa. Są jednak miarodajne różnice między tym, czy bierzemy kredyt na gigantyczne kwoty, np. kredyt hipoteczny, lub też pożyczamy mniejszą sumę na krótszy okres. W tym drugim przypadku bank bierze pod szczególną uwagę wyłącznie podstawowe informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Tudzież im pokaźniejsza kwota, o jaką się ubiegamy, tym większe są oczekiwania banku. Zatrudniony banku może prosić o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów i majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe oraz kredyty, liczba osób w gospodarstwie domowym. Na ogół wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu pism, co z kolei wydłuża kompletny proces.

Jak spowodować swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, odpowiednio jest właściwie się przygotować. Jednym z kroków, które możemy zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Możliwe to jest to właśnie dzięki kalkulatorom internetowym, takim jak kalkulator finansowy. To właśnie dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie sprawić, jakiego kredytu ma prawo nam udzielić konkretny bank.

W jaki sposób można podnieść własną zdolność kredytową?
Czasem nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, ażeby uzyskać potrzebne nam środki, np. na kupno lokalu mieszkalnego. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jakie warto wypróbować, żeby nieco polepszyć swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wspólnie ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Im znacznie większy wkład osobisty, tym większa jest szansa na uzyskanie potrzebnej pożyczki, wobec tego porządnie jest go posiadać. Dłuższy okres kredytu kojarzy się z niższymi ratami – prawidłowo jest wziąć to pod uwagę, ponieważ może to zwiększyć opisującą nas zdolność kredytową. W wypadku, gdy posiadamy pozostałe pożyczki, można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli mamy pozostałe zobowiązania i zadłużenia, przyzwoicie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Dobrze jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz także akcesoryjne wynagrodzenia, np. w postaci premii, dlatego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *